תחרות אתגר הקורונה בפתרון בעיות שחמט

תוצאות התחרות

תחרות "אתגר הקורונה" הוכרזה ב-23 במרץ 2020 במטרה לאתגר את חובבי בעיות השחמט בתקופה מאתגרת.

בחרתי לערוך תחרות שתהיה שונה במהותה, ותקרב את הפותרים אל תהליך החיבור של בעיות השחמט. בבעיות "הרגילות" שניתנו לפתרון התבקשו הפותרים לאפיין את הרעיונות המרכזיים של הבעיות. משימות נוספות דרשו התעמקות בעמדה של הבעיות והצעה של אפשרויות שונות מאלה שבהן בחר המחבר. הבעיות "המיוחדות" שניתנו לפתרון כללו בעיות שיחזור, בעיות לתיקון (כאלה שנמצאו בהן פגמים אותם התבקשו הפותרי לתקן), ובעיות "מה היה מסע המפתח": בעיות שניתנו אחרי מסע המפתח והפותרים התבקשו לנחש היכן עמד הכלי שעשה את מסע המפתח ומה היה כלי זה.

השתתפו בתחרות  39 פותרים, מהם 26 השתתפו בכל ששת הסיבובים. בתחרות השתתפו כמה מחברים מנוסים, פותרים מנוסים ופותרים ותיקים המשתתפים באופן קבוע בתחרויות הפתרונים של האיגוד. בנוסף השתתפו גם פותרים חדשים. הפותרים כללו כמה נערים (הצעיר בן 9.5) וכמה עתירי שנים (המבוגר בן 85). פותרים רבים שלחו מילות תודה והערכה על עריכת התחרות ואני מודה להם על כך. אני שמח שתחרות יוצאת דופן זו מצאה חן בעיני הפותרים, זה לא דבר שהיה מובן מאליו. נמשיך לערוך תחרויות מסוג זה גם בעתיד.

·    במקום הראשון זכה  המחבר הוותיק, מנחם ויצטום, ממחברי הבעיות המרכזיים בארץ ואמן בין לאומי של הפיד"ה לקומפוזציה שחמטית. מנחם תרם מנסיונו והביא כמה ורסיות מעניינות לבעיות שהוצגו לפתרון. 

במ  אל המקום השני הגיע אהוד גולדברג, מצמרת הפותרים בארץ וגם מחבר בתחילת דרכו. במקום השלישי סיים אסף גוברמן, מצמרת הפותרים בתחרות המשנית של אלפות הארץ משנה שעברה.

א    את התוצאה המרשימה ביותר השיג איתי ריכרדסון בן ה-13.5 במקום ה 4-5 במרחק של 2 נקודות בלבד מהמקום השלישי. איתי לא רק פתר יפה את הבעיות הרגילות אלא גם הרשים ביכולתו בשיחזור ובשאר המשימות, כולל הבנה של הנושאים היותר מורכבים בבעיות מט ב-2. אנו מקווים שאיתי ינסה את כוחו גם בחיבור בעיות (וזה מופנה כמובן גם לשאר הפותרים)!

      עומרי אדלר היה שותף למקום ה-4-5 ובמקום השישי סיים הפותר הוותיק והמחבר דוד שטרן עם נקודה פחות מהמקום ה-4-5. ראוי לציון גם הישגו של מנשה בר במקום ה-7.

      מחברים צעירים נוספים ראויים לציון הם יונתן ניסים בן ה-18 שסיים במקום ה-9 ואלעד גולדין בן ה-19 שסיים במקום ה-11-12.

       כל הפותרים האלה יזכו בפרסים של ספרי בעיות שחמט. נשתדל לחלק את הפרסים בטקס מיוחד במועד של גמר אליפות הארץ בפתרון בעיות שחמט (על מועד התחרות נפרסם בנפרד). במקרה שהתחרות לא תוכל להתקיים, ולמי שלא יהיה נוכח, נשלח את הספרים בדואר.

      פותרים שאינם חברי האיגוד מוזמנים לקרוא את חוברת וריאנטים האחרונה, הפרסום הרשמי של איגוד הקומפוזיציה, שיצאה בלפני ימים בודדים בלינק הבא: http://www.variantim.org/Variantim%2080.pdf

      חוברות ישנות יותר זמינות גם הן כאן:  http://www.variantim.org/var_releases.html וניתן למצוא חומרים נוספים באתר שלנו: http://www.variantim.org/index.html

      נשמח כמובן אם תצטרפו כחברים באיגוד, מה שמקנה אפשרות לקבל, בין היתר, את החוברת המודפסת. פרטים בעמוד הכריכה בעברית של החוברת.